Mandala

Miałam niedawno przyjemność fotografowania pięknych mandal, wykonanych przez Paulinę Sołtowską oraz Jowitę Wieczorek. Tak sobie fotografuję je na cele druku i zastanawiam się ile osób wie co to jest tak naprawdę mandala.
W sieci można spotkać niezliczoną ilość kursów, warsztatów i poradników na temat malowania mandali, jednak tylko nieliczne wspominają czym ona tak naprawdę jest. Większość niestety wspomina tylko coś na temat koła i że można sobie ładnie wyrazić nim osobowość.

Hmmmm, no ale osobowość można sobie też przecież wyrazić malując choćby drzewo, (co sama robiłam na kapitalnych warsztatach Kasi Leszczyńskiej). Okrąg przecinany powtarzającymi się liniami nadającymi mu kształt kwiatu, kolorowany kredkami czy farbami to jest proszę Państwa rozeta… Można powiedzieć, że 90% kursów w sieci oferuje nam malowanie rozet. Są niewątpliwie piękne i na pewno wiele powiedzą o nas, ale to nie są mandale.

Czemu tak?

Ano przez Junga zapewne. Wykorzystywał on mandale w terapii nerwic i depresji. Obserwując mandale tworzone przez swoich pacjentów, widział zmiany zachodzące w ich psychice.
Wraz z ruchem New Age, mandala zaczęła tracić swoje pierwotne znaczenie i obecnie panuje przekonanie, że to jej symetryczny kształt ma terapeutyczne działanie. No niezupełnie. To bardzo uproszczony pogląd.

Czym jest więc taka prawdziwa mandala?

 

Jak widać mandala to przedstawienie w 2D, czegoś co jest 3D. Mandala jest więc rzutem płaskim tworu architektonicznego.

Konkretnie pałacu.

Wszystkie mandale łączy przede wszystkim znaczenie. Każda ma środek i granice. W mandali nie pojawia się koniecznie okrąg, figury mogą być różne, zaś samo słowo „krąg” ma znacznie szersze pojęcie, niż tylko przejawienie wizualne wzoru 2πr.

Mandala wywodzi się z tradycji tantr buddyjskich i hinduskich. Wyłania się z świętej przestrzeni (grecki chaos) po to, by nauczyć nas miłości. Nauka ta jest nierozerwalnie związana z dźwiękiem (mantry), kolorem, obrazem.

 

mandala

 

Wchodząc głębiej w temat, studiując np. modlitwy buddyzmu tybetańskiego, słowo krąg1)tyb. dkyil’khor/maNDal, wym. ćilkor/mendal, sanskr. mandala pojawia się jako doskonałe otoczenie świętego, Boga lub Bogini.

Zewnętrznym otoczeniem (mandalą) jest świat, wewnętrznym – dusze (byty ożywione, zmysłowe), a ukrytym – dusza (istota duchowa i rozumna). W dziedzictwie (tantry) słowo krąg odnosi się zazwyczaj do zebrania bogów. Wyraz ten, posiada również zastosowanie do matematycznych i graficznych kręgów. Ogólnie jest to obszar świętego działania.

Mandala jest powszechna w medytacji tantrycznej. Najważniejsze są tu dwa motywy:

• gdy kontemplujemy zgromadzenie bogów przed sobą (z centralną postacią – zwiastunem i rozchodzącymi się promieniście paniami – boginiami), lub samego siebie jako taką boską postać z towarzyszami.
Stopniowo stapiamy taką wizję z rzeczywistością, by widzieć również naszych bliskich i otoczenie jako boski taniec.
• oddanie kręgu (ofiarowanie mandali) – czynność polegająca na oddaniu wszystkiego wszystkim.
Doskonałe poświęcenie, uwieńczenie duszy rozumnej. Zewnętrznym kręgiem jest
rzeczywistość – bogaty świat, wewnętrznym – ciało ze zmysłami (oddaje się przyjemne wrażenia zmysłowe, a organy ciała przemieniają się w pałace bogów, zaś ukrytym – sumienie i osądy (oddaje się swoją duszę i stan ducha – co uchodzi za najwyższą formę hojności).

Niszczenie mandali.

Budując mandale z kolorowego piasku, mnisi nie pragną zachować jej na wieki. Po ukończeniu swojej żmudnej pracy…niszczą ją. Ma to na celu pokazanie nietrwałości wszystkich zjawisk. Część piasku z mandali zostaje rozdana wszystkim uczestnikom ceremonii. Trzymana w domu szczypta piasku z mandali, przynieść ma pomyślność całej rodzinie. Resztę piasku wrzuca się

uroczyście do rzeki płynącej do morza, aby poprzez wodę błogosławieństwo dobrych życzeń, dotarło do jak największej ilości żyjących istot

Sypanie mandali, jest nie tylko przeżyciem duchowym, ale także bardzo ciekawym wydarzeniem artystycznym. W dawnych czasach osoby świeckie nie miały możliwości obserwowania sypania mandali, bo były one tworzone wyłącznie w klasztorach. Teraz, kiedy kultura tybetańska jest zagrożona, Dalaj Lama poprosił, by mandale były usypywane publicznie.

Właściwości Mandal

Ponieważ zaczątkiem mandal są konkretne bóstwa a dokładne opisy są według tekstów modlitwa (których jest wiele wersji), jest baaardzo wiele mandali o rozmaitych właściwościach.

 • Mandale uzdrawiające ­pomagają zwalczyć chorobę, wspierają chorego energetycznie, dodają mu siły do walki z chorobą, a także zabezpieczają przed chorobami. Wzmacniają zdecydowanie układ odpornościowy.
 • Mandale partnerskie, (nazywane Mandalami miłości) ­ wzmacniają związki, uczucia, pomagają zwalczyć kryzysy partnerskie, ułatwiają samotnym poznanie ukochanej osoby. Idealne dla młodych małżeństw.
 • Mandale ochronne ­ chronią przed złem, duchami, zapewniają bezpieczeństwo. Idealne zabezpieczenie w domach i mieszkaniach. Antidotum na złą energię…
  Mandale poprawiające witalność seksualną – wzmagają potencję, dają radość i satysfakcję z życia seksualnego, sprawiają że jesteśmy bardziej aktywni seksualnie.
 • Mandale bogactwa – dla firm i przedsiębiorstw, pomagające w rozwoju biznesu i chroniące przed konkurencją. Zapewniają sukces i powodzenie w biznesie.
 • Mandale motywujące – ułatwiają wyznaczenie celów w życiu, pomagają w samorealizacji.
 • Wyostrzają także intuicję. To swego rodzaju „siła napędowa” organizmu.
 • Mandale oczyszczające podświadomość – pozwalają uwolnić negatywne emocje, programy,blokady nagromadzone w poprzednich inkarnacjach. Idealne dla osób chcących pozbyć się lęków!
 • Mandale wspierające młode Matki ­ wskazane dla kobiet mających problemy z zajściem w ciążę, ponadto wspierają w okresie ciąży, dodają siły, ułatwiają zrelaksowanie organizmu, chronią przed poronieniem, harmonizują organizm przed porodem jak i po porodzie.
 • Mandale harmonizująco – uspokajające – wskazane po przebytych stresach, chorobach, przeżyciach, wyciszają organizm! Pomagają zwalczyć depresję.

Tak naprawdę każda odpowiednio dobrana mandala, będzie działała na praktycznie wszystkie sfery życia

 

Mandale oddziałują na najgłębsze pokłady naszej tożsamości. Jeśli uda nam się do nich dotrzeć, dokonamy wielkich zmian, dzięki którym osiągniemy zdrowie, szczęście oraz życie w harmonii ze światem zewnętrznym. Zmieniając sposób myślenia, możemy zmienić całe swoje życie. Indianie Nawaho, twierdzili, że choroby zaczynają się w Naszej duszy… dlatego poprzez zmianę trybu myślenia, możemy powrócić do dobrego zdrowia. Możemy je odzyskać, ewentualnie utrzymać.

Podczas medytacji zacznijmy od pojedynczej zmiany w Naszym życiu, która mogłaby zmniejszyć oznaki choroby, bądź ryzyko jej powrotu. Może to być myśl związana ze zmianą zachowania, akceptacją własnej osoby… Posłużmy się medytacją aby dotrzeć do takiego miejsca w naszym wnętrzu, w którym panuje spokój i nadzieja, a przede wszystkim zdrowie. Utrwalmy sobie obraz tego miejsca… kojarząc je z kształtami i symboliką Mandali. Pamiętajmy, że dokonując w sobie zmian, wpływamy nie tylko na swoje życie, ale też na życie naszych bliskich.

Wszelkie blokady i ograniczenia w pobieraniu oraz manifestowaniu się energii życiowej, powodują zaburzenia w pracy całego organizmu. Objawiać może się to chorobą, złym samopoczuciem, brakiem energii, lękiem lub zachwianiem równowagi emocjonalnej.

Wiedząc, jak powinien działać system czakr, możemy poprzez dobranie odpowiedniej Mandali pozbyć się własnych blokad i ograniczeń, a także zastosować odpowiednie techniki, aby je wyeliminować.

References   [ + ]

1. tyb. dkyil’khor/maNDal, wym. ćilkor/mendal, sanskr. mandala

25 komentarzy for “Mandala”

budda

says:

Wanda Pisarska (FB):
Bardzo interesujący artykuł.Tworzenie mandali to nie tylko powstawanie pięknych przedmiotów,lecz uzdrawianie psychiki.Godna polecenia twórczość.

says:

[…] Ludzkie zmysły nastawione są na odbiór świata i wszystkiego co z nim związane. Lubimy też otaczać się ładnymi rzeczami, ciekawymi i odpowiednio nas nastrajającymi. Każdy z nas ma rzeczy które pozytywnie go „ładują”. Może to być ulubiona piosenka, ulubiona potrawa czy obraz. W szeroko pojętej ezoteryce dobrze znanym pojęciem są obrazy energetyczne lub mandala. […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

23 − = 15

CommentLuv badge