LECZENIE KOMÓRKAMI MACIERZYSTYMI

Leczenie komórkami macierzystymi

Leczenie komórkami macierzystymi staje się coraz bardziej popularne również w Polsce. Czym są komórki macierzyste, kiedy stosuje się leczenie z ich udziałem i na czym ono polega?

Leczenie komórkami macierzystymi – czym są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste dają ogromne możliwości terapeutyczne. Co w nich takiego wyjątkowego? Są one obecne w naszym organizmie przez całe życie. Charakteryzują się one dwiema wyjątkowo ważnymi cechami:

  • mają potencjalnie nieograniczoną liczbę podziałów,
  • możliwość różnicowania się do innych typów komórek.

Ponieważ ludzkie komórki macierzyste są bardzo plastyczne, mogą one zastąpić niemal każdy rodzaj komórek znajdujących się w naszym organizmie. Mają one również zdolność do samo regeneracji. Jakie są źródła komórek macierzystych? Znajdują się one głównie w tkance tłuszczowej, ale również w wątrobie, szpiku kostnym, tkance mięśniowej czy w krwi pępowinowej i obwodowej. W medycynie mają bardzo szerokie zastosowanie.

Komórki macierzyste a medycyna

Komórki macierzyste pobiera się bezpośrednio z organizmu pacjenta za pomocą nowoczesnego sprzętu. Następnie przeszczepia się je w miejsce chore, które wymaga regeneracji tkanki. Choroby, do których leczenia wykorzystuje się tę metodę to miedzy innymi:

  • ostra białaczka szpikowa,
  • przewlekła białaczka limfatyczna,
  • samoistna nadpłytkowość,
  • rak piersi,
  • ciężka złożona niewydolność układu odpornościowego.

Komórki macierzyste są również bardzo potrzebne w medycynie estetycznej oraz ortopedii.

Komórki macierzyste w ortopedii

Wiele osób odczuwa ból związany z przebytą kontuzją. Komórki macierzyste wykorzystuje się przy urazach stawów, mięśni, więzadeł, złamaniach oraz schorzeniach stawów kolanowych i biodrowych. Ze względu na ich cenne właściwości są bardzo skuteczne w walce z chorobowo zmienionymi miejscami pacjenta.

Leczenie przy udziale komórek macierzystych to metoda znana w Polsce od 2007 roku. Mówi się o niej, że jest przyszłością medycyny. Warto skorzystać z tej metody leczenia.

Jacuzzi

Dla kogo są korzystne kąpiele w jacuzzi?

Mało kto wie o tym, że kąpiele w wannie SPA mają wiele korzyści zdrowotnych. Istnieje szeroka lista chorób, podczas których […]

Hurtownia stali Poznań

Hurtownia stali Poznań – Wybierz stal najwyższej jakości!

Potrzebujesz stali nierdzewnej, żaroodpornej, narzędziowej lub jeszcze innej? A może szukasz firmy, która wykona dla Ciebie usługi, takie jak cięcie […]